مطلب 7

بازگشت به بلاگ

اینفوگرافیک چیست؟

  احتمالاً این جمله را بارها شنیده اید که «ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است». اساساً این جمله بیانگر ارزش و کارایی ارتباط تصویری (visual communication) است. حقیقت آن است که بیشترین دریافت ما از محیط پیرامونمان به‎ وسیله قوه بینایی صورت میگیرد و مغز ما علاقه زیادی به تجزیه و تحلیل اطلاعات به صورت تصویری دارد؛ بر همین اساس اگر اطلاع رسانی و انتقال پیام به کمک تصویر صورت پذیرد، اثرگذاری و مدت ماندگاری آن در ذهن مخاطب بیشتر خواهد بود. اینجاست که اینفوگرافیک ها به کمک ما می آیند. 

اینفوگرافیک ها نمایشگران تصویری اطلاعات و داده ها هستند که هدف آنها ارائه سریع و ساده اطلاعات پیچیده است.

 اینفوگرافیک ها به کمک عناصر بصری نظیر عکس، نمودار، نقشه، دیاگرام و … سعی می کنند تا مجموعه ای از داده ها و اطلاعات پیچیده را به گونه ای به تصویر درآوردند که پیام به شیوهای سریع و قابل فهم به مخاطب منتقل شود. 

venn-information-graphic

واژه شناسی

واژه اینفوگرافیک (infographic) کوتاه شده عبارت information graphic است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی «اطلاع نگاشت» را برای معادل فارسی آن برگزیده است. البته ممکن است عباراتی چون گرافیک اطلاع رسان، داده نما، اینفوگرافی، اینفوگراف و … در سایر رسانه ها دیده شود. دیداری سازی داده ها یا Data visualization از دیگر عباراتی است که اغلب در کنار اینفوگرافیک ها به کاربرده می شود. دیداری سازی داده ها در حقیقت به تصویر درآوردن داده ها و مقادیر اندازه گیری شده عددی با استفاده از نقشه ها، سلسله مراتب، شبکه ها سری های زمانی و انواع نمودارها است.

تاریخچه اینفوگرافیک‎ها

٣٠,٠٠٠ سال قبل از میلاد اولین نمونه های اینفوگرافیک ها به اواخر عصر سنگ در غار شُوِه (Chauvet) در جنوب فرانسه باز میگردد که پیشینیان ما، پرتره‎ هایی از حیوانات را بر روی دیواره غارها نقاشی کردند. 

Chauvet-Lions-infographic

٣,٠٠٠ سال قبل از میلاد خط هیروگلیف مصری از نمونه های خوب اینفوگرافیک های اولیه است که از نمادهای گرافیکی و آیکون ها برای بیان مقاصد گوناگون پدید آمد. 

Egyptian-hieroglyphs-infographic


١٣۵٠ میلادی نیکول اورسم (Nicole Oresme)، از فیلسوفان مهم قرون وسطی بود که یکی از اولین گراف ها را برای تشریح چگونگی اندازه گیری حرکت اشیا ترسیم نمود. 

nicole-oresme-infographic


١۵١٠ میلادی لئوناردو داوینچی، نابغۀ دوران رنسانس، با ترکیب نوشته های آموزشی با تصاویر، مخصوصاً در عرصۀ آناتومی بدن انسان و شرح اختراعات و سازه های مهندسی خود از مبتکران تصویرگری علمی بوده است. 

anatomy-of-human-body-da-vinci


١٧٨۶ میلادی ویلیام پلیفیر (William Playfair) مهندس اسکاتلندی، از پیشگامان دیداری سازی داده ها (Data Visualization) بود. او در کتاب خود با عنوان اطلس سیاسی تجاری، برای اولین بار با استفاده از نمودارهای خطی، دایره ای و میله‎ ای، به تشریح داده های عددی پرداخت. 

Playfair_piecharts


١٨۵٠-١٨٧٠ میلادی چارلز جوزف مینارد (Charles Joseph Minard)، مهندس عمران فرانسوی، برای توضیح آمارهای جغرافیایی از ترکیب نقشه ها با نمودارهای جریان (Flow Chart) استفاده نمود. یکی از مشهورترین دیداری سازی داده های  او، علل ناکامی ناپلئون در حمله به روسیه است. او مجموعه ای از داده های پیچیده (موقعیت، مسیر حرکت، شکست سربازان و وضعیت آب و هوا) یک دوره را در یک اینفوگرافیک به نمایش در آورد. 

Minard-infographic


١٨۵٧ میلادی فلورانس نایتینگل (Florence Nightingale)، پرستار انگلیسی، با ترکیب نمودار انباشته ای (Stacked Bar) و نمودار دایره ای به تشریح تلفات و علل مرگ‎ و‎ میر سربازان در جنگ کریمه پرداخت. او به کمک این اینفوگرافیک توانست ملکه ویکوریا را برای بهبود وضعیت بیمارستانهای ارتش متقاعد نماید. 

Nightingale-mortality١٩٣٠ - ١٩۴٠ میلادی زبان تصویری ایزوتایپ (Isotype) طلایه دار دوران مدرن بود. یک شیوه ارتباط بصری که توسط اتو نویرات (Otto Neurath)، فیلسوف اتریشی توسعه یافت و برای آموزش ایده ها و مفاهیم از آیکون و تصاویر از آن استفاده می شد. 

Otto-Neurath-isotype


١٩٧٠-١٩٩٠ میلادی اینفوگرافیک ها به یک جریان اصلی و محبوب در میان نشریات تبدیل شدند. نشریاتی چون The Sunday Times, Time Magazine, USA Today از اینفوگرافیک ها برای ساده تر کردن اطلاعات و بالا بردن درک مسائل پیچیده استفاده کردند. 

usa-today_info١٩٧۵ میلادی ادوارد تافتی (Edward Tufte)، آماردان و مجسمه ساز اهل ایالات متحده آمریکا، پدر دیداری سازی داده ها به شیوه امروزی است. او با برگزاری چند سمینار و نگارش چند کتاب در زمینه طراحی اطلاعات (information design) از پیشگامان اینفوگرافیک‎ ها و دیداری سازی داده ها است. 

Edward-Tufte


٢٠٠٠ تا امروز با گسترش روز افزون اینترنت و رسانه های مجازی، اینفوگرافیک ها بصورت گسترده ای در فضای وب استفاده می شوند. استفاده از نرم افزارهای رایانه ای باعث شد تا اینفوگرافیک ها با سرعت بیشتر و تکنیک های گوناگونی طراحی شوند. 

2000-to-now-infographic


انواع اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ایستا - کلیه اطلاعات در یک نگاه بصورت یک تصویر واحد نمایش داده می‎شوند.

اینفوگرافیک پویا -  اطلاعات در یک توالی خطی بصورت متحرک و انیمیشن ارائه می‎شوند.

اینفوگرافیک تعاملی -  اطلاعات معمولا در بستر وب و بنابر انتخاب کاربر به نمایش در می‎آید.

اینفوگرافیک فیزیکی -  اطلاعات در قالب یک حجم یا ماکت سه‎بعدی نشان داده می‎شود.

کاربردهای اینفوگرافیک

استفاده از اینفوگرافیک ها باعث می شود تا مخاطبان حجم قابل توجهی از داده ها و اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی در قالب یک تصویر دریافت کند و آن را تا مدت ها در خاطر بسپارد. از اینفوگرافیک  ها می توان در حوزه های گوناگونی بهره برد. استفاده  از اینفوگرافیک ها به عنوان ابزارهای رهگیری، رزومه یا سوابق افراد، گزارش ها و کاربرگ ها، خبر و اطلاع رسانی، تبلیغات، معرفی و ارائه، یادگیری و آموزش تنها بخشی از کاربردهای آن ها است.